Bonusové podcasty na Pickey

To záleží

Když jsem byl mladý (spousta lidí mi říká, jsi pořád mladý, ty blbe), měl jsem na všechno jasný názor. Vše bylo buď bílé nebo černé. Na některé věci mám stále stejný názor (například windows), ale je to tak dva měsíce zpátky, co jsem měl předplacené medium a viděl jsem spoustu článků typu Nodejs vs Python, PHP vs Nodejs a další. Miliony napsaných řádků o tom, proč je jedna technologie lepší než ta druhá. Jedna skupina lidí vychvaluje to, v čem dělá a kritizuje ostatní. Nebudeme si mazat med kolem huby, dělal jsem to taky.

V dnešní době, co se vývoji věnuji trochu déle, už to tak nevidím, protože na tom záleží. Záleží, jaké jsou podmínky. Záleží, s čím jste začali. Záleží, jaká je situace a jaké jsou vyhlídky. Napsat novou aplikaci je jednoduché, ale pojď, buď borec a dostaň hnůj z apokalypsy, jenom pojď. Pojď, udělej to, dostaň pětiletý technický dluh na jeden rok a máš moji poklonu. Budu ti říkat, ty vole, ty jsi řízek.

Je velmi jednoduché něco kritizovat. “Php je hnuj”, “Cha cha objektový Javascript”, “Ruby trash, pomalé”, “Java dědeček, jeď Swift”. Je to easy, to může každý, ale pojď to zlepšit, pojď to posunout. Po několika letech si člověk uvědomí, že to tak není. Bohužel na rozdělaných projektech, které funguji deset let, nemůžete mít nejnovější frameworky. Ale jsou tady cesty, jak projekt zlepšovat, posouvat, a nakonec ho tam dostat, ale to je dlouhá a obtížná cesta, kterou nechce moc lidí podstoupit. Tak až příště pošlete z pusy hlody, tak se, prosím, zamyslete.