Pro koho je článek určený?
Tento článek je pro ty, kdo má mimo jiné na starosti vedení lidi.
Motivace
V tomto článku se chci podělit se svými zkušenostmi jak na 121.
Když to nechceš, tak to nedělej
Lepší než předstíraný zájem, je žádný zájem. Tato schůzka není od toho, že si tady na 30 min hačneme, pokecáme o tom jaký byl víkend a jaký bude a půjdeme něco šolichat. Tato schůzka není od toho, protože musí být a nebo Vám to někdo nařídil. Tato schůzka je od toho, protože se zajímáte o svoje lidi, chcete vědět jak se mají, jaké mají cíle, problémy, jak jim můžete pomoct v růstu a hlavně dostat feedback na Vaší práci. Tato ceremonie primárně není o Vás, ale o Vašich podřízených, Vy jste tu hlavně posluchač, případně pomocník, mentor. Když to nebudete dělat z vlastního přesvědčení, protože chcete, tak to radši nedělejte.
Žoldák zabije za peníze, voják zabije za rodinu
Důvěra se buduje měsíce někdy i roky. Není to měsíční záležitost. Ideální recept neexistuje, ale když budete držet slovo, dávát feedback, ptát se na feedback, neopakovat svoje chyby a budete trpělivý, tak tím určitě nic nezkazíte. Jednoduše si to musíte zasloužit. Kolegové musí vědět, že se na Vás mohou spolehnout a Vy budete ten, kdo se na ně “nevysere” a dotáhne to do zdárného konce. Musíte být ten, kdo tvrdě stojí za svým týmem! Když něco nejde, nefunguje, půjdete příkladem a budete se snažit věci zlepšit.
Kritizuješ, nabízej!
To prostě nejde! Nefunguje to! Já na to kašlu! Když už někomu dáváme feedback, také musíme nabízet svojí pomoc. Nechcete nabízet svojí pomoc, tak si svůj názor jednoduše nechám pro sebe, protože je bezvýznamný.
Na co se ptát?
Ze začátku je potřeba pochopit jednu nejdůležitější věc a to proč chodíme do práce a v jaké životní fázi jsme.
Někdo chodí do práce protože má rád výzvy a potřebuje dostávat těžší a těžší úkoly. Někdo zas miluje to co dělá a chce to dělat dalších 5 let, a být v tom skvělý. No a někdo chodí do práce, aby mu přišla výplata a udržel se tam co nejdéle.
Nejdůležitější jsou priority v životě. Někdo žije prací a je to pro něj vše, pro někoho je zase rodina na prvním místě, někdo chce většinu volného času trávit v lese. Priority u každého je potřeba navnímat. Pak víte, komu máte dávat výzvy, koho naopak nechat víc v klidu a rozvíjet ho v tom co dělá a zbytečně netlačit na pilu. Neexistuje jedinečný návod na co se ptát a jak to dělat. Je to hlavně na Vás, jak to cítíte a co je pro Vás správné. Tím, že budete trpěliví, budete se vzdělávat, budovat zásady a makat na sobě, tak to můžete zlepšit. Je to nikdy nekončící proces.
Toto je základ otázek, který nikdy nezklame 👍:
- na co se těšíš v práci
- co tě v práci demotivuje
- co tvoji práci brzdí, abys ji mohl dělat lépe/efektivněji
- kam ses za poslední 3 měsíce posunul
- kam se chceš posunout v další 3 měsících
- co by ses chtěl učit/dělat, ale v práci k tomu není příležitost
- mohl bych dělat něco jinak, lépe
- jak se ti se mnou spolupracuje
Na závěr
Pokud “one to one” neděláte nebo naopak děláte, protože musíte, je na čase něco změnit.
Pokud se Vám článek líbil, našli jste někde chybu nebo máte otázku, zanechte mi zprávu na instagramu nebo komentář u příspěvku. Díky a budu se těšit!