One to One

Pro koho je článek určený?

Tento článek je pro ty, kdo má mimo jiné na starosti vedení lidi.

Motivace

Spoustu věcí je samozřejmých. Tankování auta, jezení burgeru nebo přednost z prava. Všechno to jsou samozřejmé věci, ale v praxi to dopadá bohužel jinak. Stejně je to tak u schůzky “one to one”. Hodněkrát, když mi zrovna taková schůzka skončila, tak jsem si řekl, že takhle to nikdy dělat nebudu. V tomto článku se chci podělit se svými zkušenostmi a přiblížit jak to dělám já.

Když to nechceš, tak to nedělej

Lepší než předstíraný zájem, je to nedělat vůbec. Tato schůzka není od toho, že si tady na 30 min hačneme, pokecáme o tom jaký byl víkend a jaký bude a půjdeme něco šolichat. Tato schůzka není od toho, protože musí být a nebo Vám to někdo nařídil. Tato schůzka je od toho, protože se zajímáte o svoje lidi, chcete vědět jak se mají, jaké mají cíle, problémy, jak jim můžete pomoct v růstu a hlavně dostat feedback na Vaší práci. Tato ceremonie primárně není o Vás, ale o Vašich podřízených, Vy jste tu hlavně posluchač, případně pomocník. Když to nebudete dělat z vlastního přesvědčení, protože chcete, čeká Vás role dvorního šaška. Tak že radši to nedělat vůbec. (Kdo nic nedělá, nic nezkazí 👌😂)

Žoldák zabije za peníze, voják zabije za rodinu

Vy si myslíte, že jdete na první osobní schůzku a všechno se Vám na rovinu řekne? Buď jste pošetilec nebo alkoholik. V obou případech přeji brzké uzdravení. To si musíte zasloužit. Jsou to nejtěžší disciplíny, aby k Vám podřízení byli naprosto upřímní, řekli kritiku a respektovali Vás. To vše si musíte zasloužit tvrdou prací, důvěrou, zásadami, pravidly a jejich dodržováním. Kolegové musí vědět, že se na Vás mohou spolehnout a Vy budete ten, kdo se na ně “nevysere” a dotáhne to do zdárného konce. Musíte být ten, kdo tvrdě stojí za svým týmem! Když je třeba tak předevšemi chválí a v tichosti trestá.

Kritizuješ, nabízej!

To je na hovno! To prostě nejde! Nefunguje to! Já na to vole seru! To nám jde od ruky. Když už někomu vyčítáme jeho nedostatky, také musíme nabízet svojí pomoc. Nechci nabízet svojí pomoc, tak si svůj názor jednoduše nechám pro sebe, protože je bezvýznamný.

Na co se ptát?

Ze začátku je potřeba pochopit jednu nejdůležitější věc a to proč chodíme do práce a v jaké životní fázi jsme.

Někdo chodí do práce protože má rád výzvy a potřebuje dostávat těžší a těžší úkoly. Někdo zas miluje to co dělá a chce to dělat dalších 5 let, a být v tom skvělý. No a někdo chodí do práce, aby mu přišla výplata a udržel se tam co nejdéle.

Nejdůležitější jsou priority v životě. Někdo žije prací a je to pro něj vše, pro někoho je zase rodina na prvním místě, někdo chce většinu volného času trávit v lese. Priority u každého je potřeba navnímat. Pak víte, komu máte dávat výzvy, koho naopak nechat víc v klidu a rozvíjet ho v tom co dělá a zbytečně netlačit na pilu. Neexistuje jedinečný návod na co se ptát a jak to dělat. Je to na hlavně na Vás, jak to cítíte a co je pro Vás správné. Tím, že budete trpěliví, budete se vzdělávat, budovat zásady a makat na sobě, to můžete zlepšit. Je to nikdy nekončící proces.

Toto je základ, otázek, který nikdy nezklame 😂👍:

  • na co se těšíš v práci
  • co tě nejvíc sere na práci
  • co tvoji práci brzdí, abys ji mohl dělat lépe/efektivněji
  • kam ses za poslední 3 měsíce posunul
  • kam se chceš posunout v další 3 měsících
  • co by ses chtěl učit/dělat, ale v práci k tomu není příležitost
  • chci, aby si ohodnotil mojí práci, kdyby si byl můj šéf

Na závěr

Pokud “one to one” neděláte nebo naopak děláte, protože musíte, je na čase něco změnit.

Pokud se Vám článek líbil, našli jste někde chybu nebo máte otázku, zanechte mi zprávu na instagramu nebo komentář u příspěvku. Díky a budu se těšit!