Bonusové podcasty na Pickey

Hledejte potenciál

Dnešní doba je rychlá, všechno se rychle mění a člověk se musí adaptovat rychleji a rychleji. Život je jedná velká změna, nic pro citlivky, nic pro konzervativce. Tím mám na mysli, že pokud chcete držet se na vrcholu pracovního řetězce musíte zabrat a učit se nové věci a postupy, tak to je a bude to jenom horší. Zamysleli jste se někdy, co bude až vám bude 50? Co budete dělat? Jak se budete živit? Když se kolem sebe rozhlédnu v práci tak věkový průměr bude 31. Možná občas potkám padesátníka a možná mám jenom špatný věkový odhad. Ale co šedesátník, tak toho jsem určitě nepotkal! Pokud vím, tak do důchodu jde se přibližně v 67. Jak se tyto lidi živi? Co dělají? Pracuji vůbec? Nebo už mají našetřené miliony a jezdí po světe? Co budete dělat vy? Všechno se automatizuje, řidiči kamionu čtou s hrůzou v očích články o Tesle. Mechanici automobilek se více specializuji na robotiku. Budou existovat ještě běžné pokladny v obchodě? Tady chci poukázat na to, že nikdo neví, co bude za pět let, natož deset. Jak velkou roli hraje to, co umíte teď, když se to vše za chvíli změní?

Žijeme rychle

Lidi mají rádi rychlost, rychlý zisk, rychlá auta, rychlá rozhodnutí. Zamyslete se, jak často v poslední době jste museli dělat věci, která měla přínos krátkodobě, ale dlouhodobě nedávala smysl. Protože teď to rozhodnutí něco rychle napraví nebo krátkodobě přinese peníze, ale co bude za půl roku? To je právě největší problém dnešní doby, že málo kdo dělá něco pro dlouhodobý zisk. A proč? Protože je to dřina a krátkodobě z toho moc neprofitujete, proto většina si zvolí tu jednodušší cestu. Je jedno, zdá-li se budeme bavit o náboru programátora, výběr partnera, bydlení nebo boty. Všude se vyskytuje stejný vzorec.

Hledáte potenciál?

Začneme programátory, protože to vidím každý den z praxe. Některé firmy už to dělají dlouho, některé to začali dělat, ale většina firem se pořád fokusuje na to, co ten člověk umí teď. Koukají se na to, jak rychle ten člověk bude efektivní a vlastně nic víc je nezajímá. Krásný příklad, máte sonorního vývojáře, který už programuje 10 let, ale v posledních pár letech se někam moc neposunul. Znalosti má, ale neposunul se, stagnuje a nevypadá, že by byl zapálený do programování. Udělá, co se po něm chce a jde domu. Na druhé straně tady máme lepšího juniora, který je do toho zapálený. Hoři vám projekt, koho si naberete? Většina seniora. Proč? Protože se rychle zapojí a začne vyvíjet. Ale bude efektivní? Jaký problémy v týmu s ním budete řešit za půl roku? Jaký problémy s ním budete řešit za rok? Samozřejmě hodně záleží na člověku a taky nemyslím, že všechny seniorní programátory jsou lemply. Naopak, když máte motivovaného seniorního programátora, který se vzdělává, tak to je jackpot. Tady chci poukázat, že velmi záleží na motivaci člověka a co chce dokázat. Není důležité, kde je, ale kam chce dojít! Ano, juniorovi se musíte věnovat, pomáhat mu a radit. Každý to nechce dělat, protože je to náročné a je to práce. Jenom že, co bude z lepšího nováčka za půl roku? Co z něj bude za rok? Bude z něj vděčný, namotivováni programátor, který bude velkým přínosem. Možná větším než stagnující unuděný zkušenější kolega.

Přemýšlejte dlouhodobě

Jak jsem zmiňoval koukejte na potenciál, koukejte kam člověk jde a čeho chce dosáhnout. Protože dnešní doba je rychlá, vyžaduje úplně jiní zamření. Programátorovi už nestačí umět jeden programovací jazyk, už se toho vyžaduje mnohem a mnohem víc. Od serveru po css. Záleží, jakou máte specifikaci, ale přehled byste měli mít. Důležitý není, jak jste dobrý v jednom programovacím jazyce, ale jak jste schopný vyřešit problém, i za cenu, že se naučíte něco nového. Výběrem potenciálu se něčeho vzdáváte, stejně jako peněz při investici, ale po nějaké době se vám peníze zhodnotí a budete jich mít mnohem víc. Stejně radím i holkám, ať se nekoukají na chlapy a jejích aktuální majetek. Tím myslím plat, auto nebo byt. Ale ať se koukají na to, co ten chlap bude mít za 5 let, větší pravděpodobnost šťastného vztahu. Nejsem odborník na vztahy, je to pouze můj subjektivní pohled.

Summary

Na závěr chci říci, snažte se omezit krátkodobá zbrklá rozhodnutí. Investuje hodně a s rozvahou, ať to jsou peníze nebo váš čas. Dlouhodobá rozhodnuti jsou složitá a pracná, ale přináší víc koláčů.

Napište mi váš názor na jurij@starynec.cz, budu velmi rád. Chcete se dozvědět o dalším článku? Sledujte mě na twitteru.