Bonusové podcasty na Pickey
Digitální minimalismus

Digitální minimalismus

Motivace

Před spáním jsem chtěl eliminovat množství modrého světla působící na mé očí a mozek, a tak jsem začal hodinu před spánkem číst. Většinou čtu naučnou literaturu. Po prvních přečtených knihách jsem dělal zápisky/recenzi a pak jsem se dostal do fáze, že jsem měl přečtených více knih, než jsem měl napsaných článků. Samozřejmě to taky souviselo s množstvím mých volnočasových aktivit a články neměly takovou prioritu. Proto jsem si řekl, že budu vybírat pouze ty knihy, které pro mě měly největší přínos a vzbudily ve mně nejvíce emocí. A tak píšu o knize Digitální minimalismus od autora Cala Newporta.

Uvědomit si

Víte, kolik hodin denně strávíte u obrazovky (počítače nebo telefonu, obě hodnoty sčítejte)? Kolik je z toho těch efektivních, co mají přínos pro váš rozvoj, zdroj peněz nebo investici? Když rolujete facebookem nebo instagramem hodinu denně, co vám to přinese? Na to si musíte najít odpověď vy sami. Pokud na to odpověď nemáte, je na čase něco změnit a tu hodinu investovat lépe, třeba vstát a jít se projít a vyčistit si hlavu nebo se třeba naučit programovat 😃. Neznamená to, že hned teď musíte začít mazat sociální sítě. Dobrým prvním krokem je vůbec si uvědomit, že u toho trávíte hodně času a pak si říct, jestli s tím vůbec chcete něco dělat. Druhá fáze je začít plánovat. Znáte to nutkání jak se chcete podívat na telefon? Tak to neuděláte. Chcete se podívat na notebook? Tak to neuděláte. To je přesně ten digitální minimalismus, kdy čas u obrazovky plánujete s přesným záměrem a výsledkem.

Váš čas = zisk sociální sítě

Všechny sociální sítě jsou koncipované tak, aby kradli váš čas, aby vás udrželi co nejdéle u obrazovky. Ono to je velmi jednoduchá rovnice, váš čas = zisk sociální sítě, vaše data = zisk sociální sítě. Je hrozně důležité si to uvědomit. Protože to vede k tomu, že začnete prohlížet fotku, pak kliknete na další, pak se mrknete na zeď, začnete listovat tam a dvě hodiny pryč. Co z toho?

Čas

Otázka k čemu takový perfekcionismus u obrazovky? První co mě napadne je slovo čas. Váš čas, kterého je na první dojem spoustu. Není kam spěchat, přede mnou ještě 30 let života, pohoda. Vžijte se do role lidí, kteří mají do konce života 365 dní. Píšu schválně 365, protože rok je zkreslující. Splatím hypotéku za 20 let, pohoda. Umřu za 365 dní, to už taková pohoda není, že? A o tom to prostě je. Čas vnímáme každý jinak a měli bychom si ho vážit mnohem víc, protože nikdy nevíte kdy dojde. Myslím, že je to dost silný argument, abych jmenoval benefity za perfekcionismus u obrazovky.

Proč teda ten minimalismus

Přemýšlím hodně, o životě, o technologiích, o lidech. V dnešní době je hrozně těžké žít přítomností, protože tolik oblbováků mysli je kolem nás a na dosah ruky. Neříkám, že jsem světec a žiju jako Kristus a taky neříkám, že s tím nic nedělám. Je to proces. Důležité je, začít si to uvědomovat. To si myslím, že je správný krok. Uvědomit si! To je problém dnešní doby. Nevím jestli to je výchovou rodičů, možná. Nevím jestli to je intelektuální nebo emoční inteligenci, možná. Pravdou je, že v dnešní době je málo lidí, kteří žijí. To je opak přímočaré konzumace. Lidi nepřemýšlí proč to takhle funguje, říkali mi v televizi, že mám dělat tohle a já to dělám, tak že vše dělám správně. Ano, na jednu stranu je to moc přemýšlení na druhou stranu ho v dnešní době dost chybí. Kam tím vším mířím? Mířím k bezprostřední konzumaci digitálního světa a vzápětí podvědomého konání. Není to tak? Kolikrát denně se podíváte na telefon? Kolikrát musíte okamžitě odepsat na zprávu, příspěvek nebo email? Máte na telefonu skoro všechny komunikační appky jako na notebooku/počítači. A o tom je ten digitalní minimalismus. Uvědomit si pouhou konzumaci a začít ji omezovat nebo s ní přestat vůbec.

Pro napsaní tohoto článku mě inspirovala kniha Digitální minimalismus, autor Cal Newport.

Budu rád za váš feedback! Pište a sledujte mě také na instagramu 🙂