Bonusové podcasty na Pickey
Priming

Buďte chytřejší zvířátka – Priming

V sérií článku “Buďte chytřejší zvířátka” budu psát o primingu, síle očekávání, optimismu a dalších jevech, které ovlivňuji lidské myšlení. Jsou to věci, které potkáváme v každodenní praxi, a aniž bychom chtěli, podvědomě nás ovlivňují. Ano, jsme Homo Sapiens Sapiens neboli člověkem moudrým. Mezi opicí a člověkem je rozdíl v tom, že člověk vyhrál loterii jménem kognitivní revoluce. Umíme se společně domluvit a kooperovat. I když v dnešní době to tak nevypadá, ale díky kooperaci malý a slabý člověk dokázal zabít mamuta. Chci říci, že jsme pořád zvířátka, ale o trochu “moudřejší“. 

Priming

Nevím přesně, kdy toto slovo vzniklo, ale pro mě to byla novinka. Co je priming? Jednoduchý výklad je, že první myšlenka ovlivňuje druhou. Hodně to má společného s prvním dojmem. Například, představte si, že jste na webové stránce, kliknete na tlačítko a na vás vyskočí červená bublina se zprávou. Červena barva evokuje nebezpečí, výstrahu, vzrušení, energii atd. Aniž byste četli text očekáváte negativní zprávu.

Priming je všude kolem nás. V práci se nás snaží ovlivnit pozitivně pro lepší výkon. Ošklivým obrázkem na krabičce cigaret se nás snaží ovlivnit negativně a vnutit nám, že cigarety jsou pro člověka nezdravé. Vy sami můžete ovlivnit primingem hodně lidi kolem sebe. Ať už pozitivním vstupem nebo maličkosti. Stačí pro někoho nezištně něco udělat. Pracujte s touto informaci, více pozorujte lidi kolem sebe, jak reagují na určité podněty.

Moje oblíbené téma jsou média, hlavně televizní noviny a zprávy na internetu. Jednoduše bych to nazval jako “Low cost content na manipulaci lidí”. Je to zhruba čtyři měsíce zpátky, co jsem si zapnul televizní zprávy. Vařil jsem a nechtěl jsem ticho. Vysílání mě nezklamalo, protože koncept byl pořád stejný jako před pěti lety. Začne to požárem skladu. Následuje epizoda o nepřizpůsobivých občanech, jak okrádají důchodce. Třešničkou na dort jsou uprchlíci nebo atentáty. Karel unavený z těžké směny v klidu sedí na svojí oblíbené sedačce, popíjí lahváč a ukusuje tláču. Při tom všem se něj z obrazovky vyleje “kýbl sraček”. Karel dostane infarkt, začne se dusit tláčou a polívat lahváčem svoji drahou sedačku z Ikei. V dalších dnech je ostražitý a nepříjemný na lidi. Kupuje si domů konzervy a očekává třetí světovou. Celé to skončí tím, že vyfotí slušného občana z Afriky na Václaváku a vloží to na FB s titulkem: “Už je to tady!”. To je priming v celé své krase. Priming tady byl, je a bude. Nezměníte to, ale můžete změnit svoje myšlení.

Chcete o primingu dozvědět se více, klikejte zde. Chcete se dozvědět o dalším článku? Sledujte mě na twitteru.